Artikelnummer: 6100002043
Masters roddmaskin R6080 är Master toppmodell och är tillverkade för professionella gym eller för kräsna motionärer som bara vill ha det bästa. Den är gjord för att utsättas för hårda prova och många slitiga träningstimmar.
Roddmaskinen har 20 stycken motståndsnivåer och klarar en maxvikt på hela 160kg. Motståndet är nästintill helt ljudlöst och består av både magnetiskt- och luftmotstånd vilket gör att du kan få extremt lätt motstånd och extremt tungt motstånd, så alla oavsett träningsnivå kan hitta ett motstånd som passar just dom.
Datorn erbjuder flera olika träningsprogram och motståndet genereras elektromagnetiskt så man behöver inte koppla in någon sladd i väggen.
Denna roddmaskinen kan ställas på högkant efter användning för att ta så lite plats som möjligt.
Något som alla tävlingsroddare efterfrågar är att man önskar ha en träningsposition där man har fötterna tätt ihop eftersom detta efterliknar tävlingsrodd och de förhållanden som man då står inför. Detta erbjuder just Master R6080.
Den förhöjda sitsen i kombination med fotpedalerna som sitter tätt ihop skapar en bekväm och riktigt optimal och ergonomisk position för roddträning.
Sitsen vilar på fyra stabila lagerhjul som i sin tur löper på rostfria stålskenor – allt är gjort för problemfri och tystlåten träning.
Här är ingen lång kedja kopplat till handtagen utan ett brett band som är extremt slittåligt – även detta avsett för tystlåten, mjuk och underhållsfri träning.